معرفی شهرستانشهرستان ملارد

شهرستان ملارد یکی از شهرستان‌های استان تهران می‌باشد. این شهرستان پیش‌تر یکی از بخش‌های تابعهٔ شهرستان شهریار بوده‌است. شهرستان ملارد از دو بخش مرکزی و صفادشت تشکیل شده‌است. مرکز این شهرستان شهر ملارد می‌باشد.جمعیت این شهرستان بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر بوده وشهر ملارد یکی از مهاجر پذیرترین شهر های ایران است. این شهر مرکز بخش مرکزی شهرستان ملارد است. شهرستان ملارد از شمال با فردیس و از جنوب با دهستان جوقین از مشرق به شهریار و از مغرب با دهستان بی‌بی سکینه هم‌جوار است. امروزه ملارد و سرآسیاب و مارلیک مجموعاً شهرستان ملارد را تشکیل می‌دهند.

از آثار باستانی ملارد می‌توان به تخت رستم اشاره کرد...آثار قدیمی دیگر در این شهر تخت کیکاووس و بقعه امامزاده ابراهیم است.

فرهنگ فارسی معین می‌نویسد: ملارد دهی جز بخش شهریار شهرستان تهران در ۶ کیلومتری باختر علی‌شاه‌عوض، هوایش معتدل، دارای ۵۹۷۰ تن سکنه، از قنات و رود کرج مشروب می‌شود.

نام ملارد را می‌توان تلخیص از ملار-ده شمرد. ملار عبارت از دستگاهی است متشکل از سه عدد چوب که از یک سر به هم بسته می‌شوند و به صورت هرمی روی زمین قرار می‌گیرند و مشک دوغ را به آن آویزان می‌کنند. نام‌های فردیس و جوقین را به ترتیب می‌توان دارای باغ حصاردار و محل جوی آب در نظر گرفت.


آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1603 | بازدید امروز : 496 | کل بازدید : 618958 | بازدیدکنندگان آنلاين : 6 | زمان بازدید : 0.4030 
پیگیری نامه
شماره :   
اوقات شرعی
تقویم