معرفی شبکه ملارد

تاریخچه شبکه

 شبكه بهداشت و درمان اين شهرستان در فضاي اداري با زيربناي 734مترمربع و با 18نيروي انساني فعاليت خود را در ابتدای سال 1389آغازكرد.

پايگاه بهداشتي

پايگاه بهداشتي واحدي مستقر در مناطق روستايي با بيش از 6000 نفر جمعيت و كليه مناطق شهري است و جمعيتي حدود 12500 نفر را پوشش مي دهد                 

  • تعداد پايگاههاي بهداشت در شهرستان ملارد:3 عدد

 

مركز بهداشتي و درماني روستايي:

مركز بهداشتي و درماني مستقر در روستاها است كه خانه بهداشت آن روستا و غالبا" چند خانه بهداشتاز روستاهاي همجوار را در پوشش خود دارد .جمعيت تحت پوشش اين مركز در حدود 9000 نفر است و در آن پزشك عمومي ،كاردان يا كارشناس بهداشتي و در صورت فعال نبودن بخش خصوصي ،تكنسين آزمايشگاه و دارويي ،بهيار يا كمك بهيار  فعاليت مي كنند .وظيفه اصلي اين مركز پشتيباني از خانه هاي بهداشت ،نظارت بر كار آنها و قبول ارجاعات و برقراري ارتباط مناسب با سطوح بالاتر است.

 

مركز بهداشتي و درماني شهري:

  براساس فعاليت روزافزون بخش خصوصي در تمامي مناطق شهري و سياست استفاده از بخش خصوصي در ارائه خدمات درمان سرپايي، مراكز بهداشتي درماني شهري عمدتا" وظيفه قبول ارجاعات  و نظارت بر واحدهاي تحت پوشش خودرا بعهده دارند.                                                                          

 براساس هر 12500 نفـــر جمعيت شهري منطقه، يك پايگاه بهداشت شهري پيش بيني مي شود و بازاي هر 5 واحد بهداشتي درماني موجود (اعم از پايگاه بهداشت يـــا خانه بهداشت تحت پوشش) يك مركز بهداشتي درماني شهري پيش بيني  ميگردد.                  

   بهورز کیست؟

  بهورز بنیادی ترین رکن نظام سلامت است ، بهورزان از میان ساکنین بومی در روستا ها انتخاب گزینش و تربیت می شوند که رسالت ایشان ارتقاء سطح سلامت جامعه روستایی است ، وظایف عمده بهورزان شناسایی جمعیتی روستا ، مراقبت از مادران باردار، کودکان ، سالمندان ، میانسالان ، مبارزه با بیماریهای واگیرو غیر واگیر ، تغذیه ، ارائه خدمات واکسیناسیون به جمعیت هدف ، بهداشت محیط و حرفه ای ، همکاری با برنامه های پزشک خانواده ، کمکهای اولیه ، درمانهای ساده علامتی ، بهداشت مدارس و دهان و دندان و...... می باشد.

 

 معرفی خانه بهداشت :

   واحد مستقردر روستا است که تحت نظارت مرکز بهداشتی درمانی شهری / روستایی فعالیت می کند. نیروی انسانی در خانه های بهداشت بهورزان(زن ومرد) بومی هستند که بر اساس ضوابط و مقررات خاص انتخاب و پذیرش شده و آموزشهای لازم را در مرکز آموزش بهورزی فرا می گیرند. در حال حاضر تعداد 19 خانه بهداشت و 45 بهورز ، شامل 16 بهورز مرد و 29 بهورز زن فعالیت دارند.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1036 | بازدید امروز : 466 | کل بازدید : 618928 | بازدیدکنندگان آنلاين : 4 | زمان بازدید : 0.5040 
پیگیری نامه
شماره :   
اوقات شرعی
تقویم