فرزندان معنوی وهابیت

برگرفته از سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ:

ایجاد تفرقه در دنیای اسلام،خواست استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا است ودر اثر وجود اختلاف ها و تشدید آن،دشمنان اسلام و مسلمانان بیشترین بهره برداری را از ذخایر مادی و معنوی کشورهای اسلامی کرده اند.
دشمنی وهابیان با تشیع دوازده امامی وانقلاب اسلامی،که به رهبری امام خمینی  (قدس سره) در سال 1357ه/ 1978م به پیروزی رسید،قابل کتمان نیست.(1)
پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون،از سوی دستگاه های تبلیغاتی و انتشاراتی ومراکز علمی وهابیان صدها وهزاران جلد کتاب ونشریه در تبلیغ وهابیت و دشمنی باتشیع و اهل بیت (علیهم السلام)چاپ و در کشورهای ایران (مناطق سنی نشین شرق و غرب)،پاکستان،عراق،سوریه،لبنان،هند،اردن،افغانستان،مصر،لیبی،الجزایر،مغرب،ترکیع،آسیای میانه؛تاجیکستانو کشورهای قاره اروپا و امریکا توزیع و تبلیغ شده است.
تربیت مبلغان مذهبی داخلی و خارجی در دانشگاه های عربستان جایگاه ویژه ای دارد.مبلغانی که پس از طی دوره های لازم ،آیین و مرام وهابیت را فرا میگیرند و برای معرفی وهابی گری و مبارزه با افکار تشیع و ایران اسلامی،به سراسر دنیا اعزام میشوند.فعالیت های تبلیغی وهابیان در مناطق شیعه نشین شرقی عربستان مانند قطیف،احساء،دمام و ظهران نیز کم نیست.در این مناطق،تمام مسئولان اداری-سیاسی و فرهنگی از طرفداران حکومت سعودی انتخاب میشوند و حتی مهلمان مدارس و امامان مساجد باید به آیین وهابیت گرایش داشته باشند.
شیعیان حق تبلیغ فرهنگ و آداب و رسوم شیعی در عبادت دینی و آموزش آن را ندارند و در صورت مشاهده به شدت با آن ها برخورد میشود(2).
در اینجا به وضعیت تبلیغ فرقه وهابیت در برخی کشورها میپردازیم.
1.پاکستان
کشور اسلامی پاکستان باچهار ایالت پنجاب،سرحد،سند وبلوچستان در همسایگی شرقی ایران با فرهنگسنتی-اسلامی وحاکمیتی حزبی،همواره مورد طمع و تجاوزاستعمارگران خارجی بوده است.
مهمترین احزاب پاکستان،حزب(مردم)،(جماعت اسلامی)،(استقلال)و(نهضت اجرای فقه جعفری) است و این کشور به دلیل فقر فرهنگی و نفوذ روحانیان متعصب و مخالف شیعه،یکی از عمده ترین مراکز تبلیغ وهابیت در بین کشورهای اسلامی به شمار می آید.گروه های پاکستانی وهابی گاه به صورت حزب سیاسی ،با نفوذ در دولت،گاه به صورت گروه های فرقه گرای تروریستی و زمانی به صورت فعالیت های فرهنگی عمل میکنند.
تعداد بسیاری از روحانیون طرفدار وهابیت در پاکستان،دروس دینی خود رادر عربستان گذرانده و یابا حمایت مالی،سیاسی و فرهنگی سعودیان به مسوولیت ها ومناصب مهم دستیافته اند(3).
سفارت و نمایندگی های عربستان سعودی در پاکستان همواره از  فعالیت های گروه های فرقه گرا و مخالف شیعیان،حمایت و تعداد فراوانی از جوانان این کشور را برای تحصیل در دانشگاه ها و مراکز علمی عربستان ،جذب میکند و از تاسیس گروه های تروریستی و حمایت مالی و سیاسی از آنان غافل نیست ،که در ذیل نمونه هایی آورده میشود:
الف)گروه سپاه صحابه:(سپاه صحابه ) نمونه کامل یک حزب تفرقه گرا و مورد حمایت عربستان در پاکستان است.این حزب در سال 1984 م در زمان حکومت ژنرال ضیاءالحق توسط فردی به نام حق نواز جهنگوی در شهر جهنگ (ایالت) پنجاب تاسیس شد و با سرعتی بی سابقه گسترش یافت.
مراکز فعالیت سپاه صحابه (شهرهای سیالکوت،فیصل آباد،جهنگ ومانند آن)مناطقی هستند که قبلا محل فعالیت فئودال های شیعه مذهب بوده و تاسیسسپاه صحابه یکی از ابزارهای فئودال های سنی مذهب درباره مبارزه با شیعیان است(4).
از سویی دیگر ، عربستان سعودی که پشتیبان سرسخت ضیاء الحق بود،از سپاه صحابه و فعالیت های آن حمایت مالی و سیاسی میکرد.یکی از شعارها و اهداف تاسیس سپاه صحابه،دفاع از احترام به صحابه (گرایش وهابیان) و مبارزه با افکار شیعیان (به بهانه مخالفت با صحابه) و انقلاب اسلامی ایران است.تبلیغات گسترده و گمراه کننده آنها و کارهایی مانند آدم ربایی،سرقت مسلحانه،ترور،کشتار جمعی(بمب گذاری) و اعمال وحشیانه دیگر ،باعث ایجاد وحشت و دلهره در بین شیعیان شده است(5).
سپاه صحابه گروهک های وابسته دیگری را که در جهت اهداف آنها تلاش میکنند مانند گروه (سوار اعظم) به رهبری مولانا اسفندیار و سلیم الله خانی و گروه (حرکه الانصار)و (تنظیم الدعوه) تاسیس نموده است.
ب)دکتر احسان الهی ظهیر:نامبرده که تحصیلات خود را در عربستان و با حمایت های مالی وهابیان سعودی طی کرد،یکی از مهره های تفرقه انگیز و مبلغ فرقه وهابی و عامل قتل عام تعداد زیادی ازشیعیان در مراسم عزاداری در پاکستان و کشورهای دیگر است.نمونه هایی ازآثار و تالیفات او در تبلیغ آرا و سیاست های وهابیان و مبارزه با عقاید تشیع عبارتند از:الشیعه و اهل البیت ،الشیعه و التشیع،الشیعه و القرآن،الشیعه و السنه.
ج)تاسیس مراکزفرهنگی ،آموزشی و خیریه در ایالت بلوچستان پاکستان:رژیم آلسعود از شهریور 1368 به بهانه کمکهای آموزشی و انسان دوستانه به مهاجران افغانی در ایالت بلوچستان،مراکز متعددی را به نام های (موسسه الدعوه الاسلامیه) ،(اداره الاسرا)،(موسسه مکه المکرمه الخیریه) و(موسسه مسلم ) تاسیس کرده است . و درپوششهای کمکهای مالی ،فرهنگ ضد شیعی وهابیت وسیاست های ضد ایرانی را ازطریق توزیع کتاب ، جلسات سخنرانی ، فیلم ونوار و عکس به آوارگان و مهاجران سنی مذهب  مقیم دراین ایالت منتقل میکند.
طبق گزارش به دست آمده ، مهمترین فعالیت این مرکز عبارتند از : پرداخت حق التدریس به کسانی که به کودکان افغانی قرآن آموزش می دهند . تغذیه فرهنگی ( کتاب ، جزوه و تصویر ) ، پر داخت مستمر به گردانندگان اردو گا ه های آوارگان افغانی و روحانیان وابسته به افکار وهابیان ، چاپ ونشر وتوزیع کتاب ( کتابهای اهل سنت و کتاب های ضد تشیع ) برای مهاجران و آوارگان افغانی به زبان های فارسی ، اردو ، پشتو و.......
2- افغانستان
گروه ( طالبان (6) ) از قوم پشتو ن ( بزرگ ترین قوم افغانستان ) هستند. که به دست ارتش (7) (؟)  "سپاه صحابه " ، " جمعیت العلما" ی پاکستان و مدارس دیوبند ، ( محل آموزش اندیشه های و پندارهای وهابیان ) شکل گرفت . آن ها مدعی استقرار شریعت غرای محمدی ( صلی الله علیه وآله ) هستند و خود را حنفی مذهی و صوفی مشرب قلمداد می کنند. ولی اعمالشان نشان دهند  احیای سنت های قومی وقبیله ای 250 سال  گذشته پشتون ها است . این  باورها وسنت ها شباهت فراوانی با عملکرد وهابیان دارد. به طوری که شباهت موجود نشان ازحمایت کامل سیاسی ، فکری واقتصادی عربستان ازآن ها دارد . ( 8) نام این گروه در دوازدهم اکتبر 1994 م برای اولین بار درخبرگزاری ها مطرح شد ، آن ها با یک دسته دویست نفره به طور سریع ، درسایه حمایت مالی و نظامی دولت های پاکستان ، امریکا ، عربستان سعودی و امارات متحده عربی ، توانستند مناطق وسیعی را از دست دولت اسلامی اتفانستام خارج کنند و به تصرف خود درآورند ( 9)   
نقش عربستان سعودی در ظهور و رشد طالبان
عربستان از زمانهای گذشته، به ویژه در زمان اشغال کشور افغانستان توسط شوروی(سابق) به چند دلیل عمده به مسائل این کشور توجه داشت:
1.    ممکن بود در صورت ادامه اشغال، شوری بتواند برای رسیدن به منافع نفتی خلیج فارس اقداماتی صورت دهد.
2.    ادامه اشغال و گسترش نظام کمونیستی، اعتقادات مسلمانان جهان و افغانستان را در معرض خطر قرار می داد.
3.    ادامه اشغال افغانستان و حمایت ایران از گروه های جهادی شیعه، با ایفای نقش ام القرایی عربستان سازگار نبود.
4.    رقابت با نفوذ رو به گسترش جمهوری اسلامی ایران در کشورهای آسیای میانه، به ویژه پس از فروپاشی شوروی و نظام کمونیستی
با توجه به دلایل مزبور عربستان به طور جدی و به صورت های گوناگون در مسائل افغانستان دخالت کرد:
الف) در سال های 1992 تا 1994 م مبلغ دو میلیارد دلار به پشتون ها (گلبدین حکمتیار) کمک مالی کرد (10)
ب) در حمایت از گروه های جهادی مخالف ایران، مبلغ 150 میلیون دلار به دولت بانی – مسعود (11) کمک کرد.
ج) در کنار پاکستان، به حمایت مالی و نظامی از جنبش «طالبان» پرداخت و در یک رقم، برای خرید تسلیحات نظامی طالبان از اوکراین، بخش عمده مبلغ هفتاد میلیون دلاری را پرداخت کرد. (12)
دکتر حمید احمدی می نویسد: «عربستاد در پشتیبانی از طالبان، دو انگیزه اساسی داشته است: نخست آن که عربستان خود را ام القرای جهان اسلام می داند و کمک به مسلمانان را نوعی وظیفه دینی و الهی برای خود در نظر میگیرد. انگیزه دوم رقابت با نفوذ رو به رشد ایران در افغانستان و آسیای مرکزی و منزوی ساختن جمهوری اسلامی ایران که خود را ام القرای جهان اسلام می داند، بوده است.» (13)
انور الحق احدی می گوید: «با وجود این که عربستان هیچ منافعی در آسیای مرکزی ندارد، آمریکا و پاکستان را متحدین استراتژیک و ایران را رقیب منطقه ای خود می پندارد.» (14)
دولت عربستان در تاریخ 26/5/1997 م به شکل صریح با به رسمی شناختن حکومت خود خوانده گروه طالبان سفارت ریاض در افغانستان را تحویل آنها داد.
3. کشورهای دیگر
کشور بزرگ هندوستان (دومین کشور جهان از نظر جمعیت) که نژادهای جمعیتی و گرایش ها و مذاهبی گوناگون دارد (15) یکی از مناطقی است که به ویژه پس از استقلال پاکستان و رسمیت یافتن مذهب و زبان هندو، از فعالیت های تبلیغاتی وهابیت در امان مانده نمانده بود.
در ایران اسلامی و بین مردم سنی مذهب ساکن در مناطق مرزی(16) نیز تبلیغاتی سعودیان وهابی تشدید شده است. در مدارس علمیه اهل سنت، کتاب های ابن تیمیه و محمد بن عبدالوهاب به صورت آشکار برای طلاب تدریس و دیگر کتاب های وهابیان به صورت اهدایی بین طلاب و روحانیون منطقه توزیع می شود.
جزایر قشم و کیش نیز به دلیل نزدیک بودن به کشورهای خلیج فارس و شنیدن و دیدن صدا و تصویر رادیوها و تلویزیون های منطقه که وهابیت را تبلیغ و از نظام شیعی حاکم بر ایران اسلامی انتقاد و بدگویی می کنند، در معرض آسیب و حتی خطر گرایش قرار دارند.
مسلمانان شوری سابق (قریب 70 میلیون نفر) و کشورهای تازه استقلال یافته آسیای میانه مانند ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، آذربایجان، ارمنستان و چچن هم چون زمان های گذشته، مورد طمع سیاست های تبلیغاتی وهابیان بوده و هستند. سالانه میلیون ها جلد قرآن با چاپ نفیس، اهدایی پادشاهان سعودی در بین مردم این کشورها به صورت رایگان توزیع می شود. (17)
تاسیس مسجد، مراکز مذهبی، اختصاص کمک های مالی برای مسلمانان و ارسال و اهدای کتاب ها و نشریات و مبلغان مذهبی و قاریان قرآن برای اقامه جماعت و سخنرانی و قرائت قرآن، از دیگر برنامه های وهابیان برای مسلمانان شوری (سابق) است که به طور مرتب به ویژه پس از فروپاشی شوری (سابق) و تشکیل کشورهای مستقل مسلمان و فراهم شدن زمینه تبلیغات اسلامی در کشورها و امکان سفر به عربستان برای مراسم حج صورت می گیرد.
آلبانی با قریب سه میلیون مسلمان حنفی مذهب علی رغم همه فشارهای قرون وسطایی دوران سلطه کمونیست ها، پس از فروشپاشی شوری سابق، آمادگی های زیادی برای پذیرفتن تبلیغات اسلامی دارد و دستگاه های سعودی با اهدای قرآن، کتاب و نشریات، تاسیس و تکمیل مساجد و دعوت مسلمانان برای بازدید از اماکن مقدس مکه و مدینه در ایام حج و غیر آن و پذیرش دانشجو، از فرصت پدید آمده استفاده می کنند.
جزایر مالدیو، سری لانکا در اقیانوس هند، کشورهای کنیا، اتیوپی، اوگاندا، غنا، نیجریه، مالی، سنگال، لیبی، استرالیا، کانادا، آمریکا، آرژانتین، فیلیپین، سنگاپور، اندونزی، مالزی، چین و ژاپن از دیگر مناطقی هستند که رژیم آل سعود با شیوه های گوناگون در این کشورها به تبلیغ اسلام وهابی (اسلام سلفی) می پردازد.

پی نوشت ها:
1.    پس از شکست انقلاب مشروطیت و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در سایه تبلیغ وهابی گری، افرادی مانند سید احمد کسروی، شریعت سنگلجی و حکمی زاده به آرا و پندارهای وهابیان گرایش یافتند و کتاب هایی در مخالفت با عقاید شیعه نوشتند. چنان که مقدمه و بخش مهمی از کتاب «کشف الاسرار» حضرت امام خمینی (ره) پاسخ به شبهات وهابیان و طرفداران آن ها است.
2.    عقیدتی- سیاسی نیروی انتظامی، نگاهی به ماهیت و عملکرد فرقه ضاله وهابیت، ص 48
3.    عربستان سعودی با دقت و توجه برای تاثیر گذاری بر فرهنگ و مردم پاکستان، این فعالیت های مالی و نظامی را انجام داده و می دهد. قراردادی نظامی بین ریاض و اسلام آباد برای آموزش سیاسی، نظامی و فرهنگی یک صد هزار نیروی نظامی ارتش پاکستان در داخل عربستان امضا شده است و شواهد تاریخی نشان می دهد، بیش تر کودتاهای نظامی پاکستان با حمایت ارتش امریکا و عربستان صورت می گیرد. (جزوه نیروی انتظامی، ص 52)
4.    حافظ تقی الدین، احزاب و نهضت های سیاسی پاکستان، ص 503 به نقل از: مرتضی زیدی، علل تفرقه گرایی در پاکستان (پایان نامه) ص 110.
5.    مرتضی زیدی، «تلاش گروه های تروریستی وهابی علیه ایران» روزنامه جمهوری اسلامی، 5/10/1369، ش 3355، به نقل از: علل تفرقه گرایی در پاکستان
6.    نام طلبه های فارغ التحصیل از جمعیه العلمای پاکستان و مورد حمایت گروه سپاه صحابه
7.    علامت اختصاری سازمان اطلاعات و امنیت ارتش پاکستان
8.    مرکز مطالعات فرهنگی بین المللی، جریان پرشتاب طالبان، ص 48.
9.    همان، ص 91.
10.    همان، ص 117 به نقل از: انوار الحق احدی (کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه) در مصاحبه با میدل ایست، ژوئن 1994 م.
11.    باید توجه داشت که شاه مسعود در آن تاریخ، سیاست مخالف ایران داشت.
12.    همان، ص 118
13.    حمید احمدی، «طالبان، علل و عوامل رشد»، اطلاعات سیاسی- اقتصادی، ش 131-132، ص 32 به نقل از: حرکت پر شتاب طالبان، ص 118
14.    انورالحق احدی، عربستان سعودی ایران و جنگ در افغانستان، ص 173 به نقل از: حرکت پر شتاب طالبان، ص 118.
15.    یکی از استادان محترم (جناب آقای دکتر رضا شعبانی) در کلاس درس شبه قاره هند نقل می کرد: هم اکنون آمار فرق و مذاهب در هندوستان به بیش از یک میلیون رسیده است.
16.    نزدیک به 12 درصد از مردم ایران که بیشتر در نواحی مرزی در شمال، جنوب، شرق و غرب زندگی میکنند، سنی مذهب هستند.
17.    هفته نامه المسلمون که در جده منتشر می شود، نوشت: خطوط هوایی شوروی (سابق) به زودی 28پرواز بین جده و مسکو برای حمل یک میلیون جلد قرآن که توسط شاه فهد به مسلمانان شوروی اهدا شده است، انجام خواهد داد. (جزوه نیروی انتظامی)
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 699 | بازدید امروز : 1185 | کل بازدید : 616215 | بازدیدکنندگان آنلاين : 5 | زمان بازدید : 0.4610 
پیگیری نامه
شماره :   
اوقات شرعی
تقویم